сабота, 28. јануари 2023. Вести денес: 20
home Вести

Се слушна страшна експлозија: Застрашувачки момент кога гром удира во столб после што се руши мостот во Џенова (ВИДЕО)

Се слушна страшна експлозија: Застрашувачки момент кога гром удира во столб после што се руши мостот во Џенова (ВИДЕО)

Бројот на жртви од големата трагедија која се случи во Италија, во Џенова, каде се сруши мост, од момент во момент расте. Досега според официјалните бројки 25 лица се загинати во оваа несреќа.

Во видео снимка недалеку од мостот се гледа како околу 10:30 часот, се гледа како гром удира во темелите на еден од столбовите.

-Набрзо тргнаа да се тресе и делови од цементот и бетонот почнаа да отпаѓаат. После тоа се сруши се, се вели во изјава на оние кои снимаа.

Голем број амбулантни возила се испратени на местото на настанот. Освен лекарите, на ранетите обезбедена им е и психолошка помош и поддршка. Многу од нив не го ни виделе рушење или избегнале да бидат затрупани под рушевините.

Да потсетиме, во близина на Џенова денеска се сруши мост кој е дел од автопат, а официјалните лица тврдат дека има повеќе мртви и дека е можна трагедија од огромни размери.