петок, 24. септември 2021. Вести денес: 134
home Вести

Се развиваат повеќе од 20 вакцини против Ковид-19, резултатите за неколку недели

Се развиваат повеќе од 20 вакцини против Ковид-19, резултатите за неколку недели

Низ целиот свет се развиваат повеќе од 20 вакцини против Ковид-19, а првите резултати се очекуваат за неколку недели, изјави денеска генералниот директор на Светската здравствена организација Тедрос Адханом Гребрејесус.

-Глобално се развиваат повеќе од 20 вакцини и неколку лекови клинички се тестираат, рече тој.

Гебрејесус додаде дека првите резултати се очекуваат за неколку недели. (МИА)

Коронавирус