вторник, 2. јуни 2020. Вести денес: 110
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Се проценува дека во САД од коронавирус до август би починале 60.000 луѓе

Се проценува дека во САД од коронавирус до август би починале 60.000 луѓе

Околу 60.000 Американци би можеле да починат во пандемијата на коронавирус, според моделот за проценка, честопати цитиран од американските креатори на политиките, кои предвидуваат намалување на смртните случаи од 26 проценти.

Намалувањето на моделот на Универзитетот во Вашингтон одговара на релативниот оптимизам на политичките лидери дека бројот на заразени лица можеби достигнал висорамнина во некои области, иако бројот на починати во Соединетите држави се зголемил вчера за 1800 , при што се пријавени близу 30 000 новозаразени случаи.

Дури и ревидираните податоци укажуваат на тешки месеци што ја чекаат земјата, која до вчера вечерта објави скоро 13.000 смртни случаи од новиот коронавирус, според збирот на официјални податоци на Ројтерс.

На над 90 проценти Американци им е наредено да останат дома, додека скоро 10 милиони луѓе се отпуштени од работа во последните две недели.

Во целата земја, има приближно 400.000 потврдени случаи на Ковид-19, а болниците се преплавени, што резултира во недостаток на медицинска опрема и заштитна облека.

Во Њујорк, во фокусот на епидемијата, градоначалникот Бил де Бласио рече дека напорите за ублажување, како забрана за сите несуштински работници, да останат дома „конечно почнуваат да покажуваат резултати“, но предупреди да не се напуштат мерките премногу брзо.

„Двојно намалување, затоа што конечно има докази дека овие стратегии можат да функционираат“, рече тој за Си-Ен-Ен. „Единствено што знаеме за ова е дека е непредвидливо и страшно“.

Моделот на Институтот за тестирање и проценка на Универзитетот во Вашингтон е еден од неколкуте цитирани од страна на Task Force на Белата куќа.

Се проценува дека повеќе од 60,000 луѓе ќе починат од коронавирус до 4 август, што е помалку од 82.000 смртни случаи што беше предвидено вчера.

Работната група „Коронавирус“ претходно процени дека може да починат 100.000 до 240.000 Американци.

Институтот, исто така, го префрли својот врв по бројот на смртни случаи во Соединетите држави до оваа недела, и проценува дека 2212 луѓе до тогаш ќе подлегнат на болеста.

Коронавирус