среда, 28. октомври 2020. Вести денес: 113
home Вести

Се појави првиот град кој има колективен имунитет на коронавирусот

Се појави првиот град кој има колективен имунитет на коронавирусот

Се појави првиот град во светот кој има стекнато колективен имунитет на коронавирус.

Научниците велат дека имаат докази дека градот Манаус веќе има тотален колективен имунитет, што можеби се должи на тоа дека имало многу заразени меѓу жителите што веќе развиле имунитет.

Во месец јули коронавирусот многу брзо се прошири низ Манаус, најголемиот град во Амазонија, а потоа следуваше рапиден и необјаснив раст на бројот на заразени и починати.

Дваесетина научници од Бразил и Велика Британија сега објаснуваат дека откриле зошто вирусот останал без домаќини.

Коронавирус