среда, 23. јануари 2019. Вести денес: 0
home Вести

Се подготвува нова историска средба: Ќе се сретнат Путин и Трамп

Се подготвува нова историска средба: Ќе се сретнат Путин и Трамп

Москва и Вашинготн разгледуваат можности за состанок меѓу американскиот и рускиот претседател Доналд Трамп и Владимир Путин, изјавил посебен советник на американскиот претседател и директор за Европа и Русија при американскиот Национален совет за безбедност, Ричард Хукер.

-Ништо не е одлучено, ниту се разработени деталите, но верувам дека двете страни разгледуваат можност за обид да се направи такво нешто, рекол Хукер.

Според неговите зборови Белата куќа ја разгледува Австрија како место за можна средба.

-Сигурен сум дека се разгледува таа опција, но ништо не е одлучено, рекол тој.