понеделник, 18. октомври 2021. Вести денес: 10
home Вести

Се огласи Путин од самоизолација: „Многу заболени има околу мене“

Се огласи Путин од самоизолација: „Многу заболени има околу мене“

Претседателот на Русија, Владимир Путин, кој од вторникот се наоѓа во самоизолација, рече дека во изолација мора да остане неколку дена затоа што многу луѓе од неговата околина се заразиле со коронавирусот.

Путин се уклучи на самитот во Таџикистан преку видео врска, и рече дека десет луѓе од неговата околина се позитивни.

– Не е заразено едно или две лица, заразени се 10 луѓт, рече претседателот на Русија.

Путин требаше лично да присуствува на самитот, но поради новонастанатата ситуација беше спречен.

– Сега мора да останам во изолација уште неколку дена, истакна тој.

Локални избори 2021