сабота, 28. јануари 2023. Вести денес: 48
home Вести

Сè обиделе да го спасат Бејрут! Последна фотографија на хероите во пристаништето/ФОТО

Сè обиделе да го спасат Бејрут! Последна фотографија на хероите во пристаништето/ФОТО

На социјалните мрежи се појави фотографија која ги покажува последните моменти на пожарникарите кои се обиделе да го спречат ширењето на огнот во пристаништето во Бејрут.

Фотографијата е направена пред магацинот 12 во пристаништето во Бејрут, само неколку моменти пред експлозијата на амониум нитратот.

Фотографијата, за чија автентичност Dejli mejl добиле потврда, прикажува пожарникари пред масивните метални врати на магацинот на којшто пишува „влез 12“ и се наоѓа предупредување за опасни хемикалии.

Гувернерот на Бејрут истакна дека тимот пожарникари кои биле во пристаништето исчезнале по експлозијата.

Личноста која ги фотографирала пожарникарите исто така починала, а фотографијата е пронајдена во мобилниот телефон на жртвата. Фотографијата циркулираше на арапските профили на Твитер, а корисниците им оддадоа почит на пожарникарите.