вторник, 24. ноември 2020. Вести денес: 0
home Вести

Се намалува бројот на новозаболени во Чешка

Се намалува бројот на новозаболени во Чешка

Паѓа бројот на новозаболени од коронавирус во Чешка. Во последните 24 часа регистрирани се нови 12.977 позитивни случаи што во однос на претходниот ден е за 3.000 помалку.

Во изминатото деноноќие починале 128 лица.

Подтоците на чешкото Министерство за здравство покажуваат дека вкупниот број на заболени лица е 297.013, а смртни случаи има 2.675.

Ројтерс јавува дека Чешка во последните две недели се соочува со најбрза стапка на новозаболени во Европа.

Коронавирус