петок, 30. септември 2022. Вести денес: 178
home Вести

Се излеа Сена, неколку патишта блокирани

Се излеа Сена, неколку патишта блокирани

Неколку патишта денеска се затворени поради излевање на реката Сена во Париз, а крстарењата се откажани.

Според одлуката на градските власти, патиштата долж брегот на Сена од источниот дел на градот, кои водат кон Ајфеловата кула се затворени, бидејќи нивото на водата е најмалку 3,3 метри над нормалното ниво.

Метеоролозите предвидуваат дека нивото на водата ќе продолжи да расте во наредните денови.

Коронавирус