петок, 24. јуни 2022. Вести денес: 76
home Вести

СБ на ОН денеска гласа за новите санкции против Северна Кореја

СБ на ОН денеска гласа за новите санкции против Северна Кореја

Советот за безбедност на Обединетите Нации денеска ќе гласа за предлогот на САД, да се заострат санкциите против Северна Кореја, поради нејзиното лансирање балистички проектили. Кина, која има право на вето, тврди дека резолуцијата нема да реши никакви проблеми.

Гласањето ќе се одржи ден откако Пјонгјанг истрела три проектили, вклучувајќи и еден, за кој постојат сомневања оти станува збор за голем интерконтинентален балистички проектил, јавија британски медиуми.

Ова е само најновиот истрел, во низата балистички проектили годинава истрелани од севернокорејскиот полуостров, што е забрането од Советот за безбедност.

Според американско официјално лице, нацрт резолуцијата би „ја ограничила и понатаму севернокорејската можност да развива незаконско оружје за масовно уништување и балистички ракетни програми, ќе се поедностави спроведувањето на санкциите и ќе помогне во испораката на хуманитарна помош на оние, на кои тоа им е потребно“.

Коронавирус