недела, 12. јули 2020. Вести денес: 92
МЕГА БОМБА

Нуклеарна бoмба: Заев зема рeкет од 6 милиони евра! (АУДИО)

home Вести

Саудиска Арабија го обвини Иран за дестабилизација на регионот

Саудиска Арабија го обвини Иран за дестабилизација на регионот

Саудиска Арабија сака да избегне војна во регионот, но подготвена е да одговори „со сета сила и одлучност“ по минатонеделните напади на саудиски танкери и нафтени постројки, изјави саудискиот министер за надворешни работи Адел ал Џубеир.

Тој на прес конференција го обвини Иран дека настојува да го дестабилизира регионот и ја повика меѓународната заедница да преземе одговорност и да ја запре земјата во таквите настојувања.

Иран негираше дека стои зад нападите на саудиските танкери и нафтените постројки.

Парламентарни избори 2020