петок, 30. септември 2022. Вести денес: 0
home Вести

Саркози подготвен да поднесе жалба во Стразбур

Саркози подготвен да поднесе жалба во Стразбур

Поранешниот француски претседател Никола Саркози, кој беше прогласен за виновен поради корупција и трговија со влијание, не ја исклучи можноста да поднесе жалба до Европскиот суд за човекови права во Стразбур.

Судот во Париз вчера донесе одлука за таканаречениот „случај на прислушување“, кој датира од 2014 година. Судот го прогласи Саркози за виновен поради корупција и трговија со влијание и го осуди на три години затвор, од кои две условно. Адвокатот на Саркози, Тиери Херзог и поранешниот судија Жилберт Азиберт, исто така, беа прогласени за виновни за корупција.

-Поднесов жалба на судската одлука и оваа борба можеби ќе треба да заврши во Европскиот суд за човекови права. Ќе биде болно за мене ако биде осудена мојата земја, но јас сум подготвен за тоа, бидејќи тоа е дел од цената на демократијата, истакна Саркози во интервју за весникот „Фигаро“. (МИА)

Коронавирус