четврток, 9. јули 2020. Вести денес: 189
МЕГА БОМБА

Еве ја целата листа: Речиси цело семејство Заеви, министри, градоначалници и функционери на СДСМ добија кривични од Боки 13

home Вести

Само четири до пет проценти од Чесите стекнале имунитет на коронавирусот

Само четири до пет проценти од Чесите стекнале имунитет на коронавирусот

Само четири до пет проценти од Чесите стекнале имунитет на новиот коронавирус, соопшти чешкото Министерство за здравство.

Министерството истакна дека имунитетот на новиот коронавирус во земјата се гради многу бавно и оти досега го стекнале не повеќе од 4 до 5 проценти од населението.

Прелиминарните податоци доаѓаат од масовно тестирање на антитела што започна во април.

Во Чешка од почетокот на епидемијата се заразени 7.896 лица, а починаа 257 луѓе.

Парламентарни избори 2020