вторник, 22. септември 2020. Вести денес: 82
home Вести

Салвини: Се наедвам дека Французите нема да гласаат за партијата на Макрон

Салвини: Се наедвам дека Французите нема да гласаат за партијата на Макрон

Се надевам дека на изборите за Европскиот парламент во мај, Французите „нема да ја изберат“ партијата на францускиот претседател Емануел Макрон, изјави денеска италијанскиот вице-премиер и министер за внатрешни работи Матео Салвини, предизвилувајќи со тоа нови тензии во односите меѓу Париз и Рим.

– Макрон можеби повеќе нема да биде наш соговорник, изјави Салвини во интервју за РАИ.

Тој посочи дека според анектите на јавното мислење поддршката на францускиот претседател „е под 20 проценти“.

– Се надевам дека Французите ќе донесат поинаква одлука, додаде Салвини, алудирајќи на можноста партијата Републиката во движење (РЕМ) на Макрон да претрпи пораз на европските избори во Франција.

Односите меѓу Франција и Италија се влошија минатата година по формирањето на новата италијанска Влада на антиинституционалното Движење Пет ѕвезди (М5С) и десничарската партија Лига на Салвини, кој е жесток критичар на проевропската политика на Макрон.

Коронавирус