сабота, 16. јануари 2021. Вести денес: 8
home Вести

САД воведоа санкции кон иранската група Шахид Меисами

САД воведоа санкции кон иранската група Шахид Меисами

САД воведоа санкции кон иранската група Шахид Меисами, блиска до иранската Организација за одбранбени иновации и истражувања и нејзиниот директор, поради сомнение дека учествувала во развојот на иранското хемиско вооружување.

– Иранскиот развој на оружје за масовно уништување е закана по безбедноста на неговите соседи и светот, изјави американскиот министер за финансии Стивен Мнучин.

Тој додаде дека САД ќе продолжат да себорат против обидите на Техеран да развие хемиско оружје.

Коронавирус