понеделник, 24. јануари 2022. Вести денес: 71
home Вести

САД: Визни рестрикции за работниците во кинеските технолошки компании

САД: Визни рестрикции за работниците во кинеските технолошки компании

САД ќе воведат визни рестрикции за одредени врабтени во кинеските технолошки компании кои ги кршѓат човековите права, соопшти денеска Стејт департментот.

Визните рестрикции ќе се однесуваат на одредени вработени во кинеските технолошки компании кои пружаат материјална поддршка на режимите кои ги кршат човековите права на глобално ниво.

Помеѓу тие компании, Стејт департментот ја посочува и „Хуавеј“ како „продолжена рака на државата“ која ги цензурира политичките дисиденти.

За дел од вработените во „Хуавеј“, се тврди дека пружаат материјална поддршка на „режимот на Кинеската комунистичка партија која ги крши човековите права“. (МИА)

Коронавирус