петок, 21. јануари 2022. Вести денес: 47
home Вести

САД тужат кинеска и тајванска компанија поради шпионажа

САД тужат кинеска и тајванска компанија поради шпионажа

Американското Министерство за правда соопшти денеска дека поднело тужби против компанија контролирана од кинеската Влада, една тајландска фирма и тројца тајландски државјани поради обид за кражба на индустриски тајни на американскиот произведувач  „Микрон Технолоџи“, фирма, која се занимава со истражување и развој на уреди за чување меморија.

Тужбата е поднесена против кинеската компанија „Фуџијан Џинхуа„, тајванската „Микроелектроникс корп“ и тројца вработени во компанијата Микрон.

Државниот обвинител Џеф Сешнс на прес-конференција изјави дека „драстично се зголемува“ кинеската индустриска шпионажа, како и дека Владата покренала нова иницијатива за тоа да го спречи.

МИА

Коронавирус