сабота, 22. јануари 2022. Вести денес: 72
home Вести

САД тестираа интерконтинентална балистичка ракета

САД тестираа интерконтинентална балистичка ракета

Военовоздухопловство на САД изврши тестирање на интерконтинентална балистичка ракета „Минитмен 3“ (Minuteman 3).

Тестирањето е извршено од военовоздухопловната база Ванденберг, Калифорнија.

Армијата на САД соопшти дека ракетата била истрелана да се утврди прецизноста на системот и оти тестирањето „не е поврзано со никакви реални настани во светот“.

Армијата на САД ги тестира ракетите „Минитмен“ врз цели во Тихи Океан. Во јули над Пацификот беше уништена ракета поради утврдена аномалија при полетувањето.

МИА

Коронавирус