сабота, 28. јануари 2023. Вести денес: 18
home Вести

САД со осуда за Северна Кореја по денешното тестирање балистички ракети

САД со осуда за Северна Кореја по денешното тестирање балистички ракети

Индопацифичката команда на американските вооружени сили денеска објави дека тестирањето на севернокорејските ракети е „дестабилизирачко“, но сепак не претставува непосредна закана за САД и нивните сојузници.

„САД ги осудуваат тие дејствија и ја повикуваат Северна Кореја да се воздржи од какви било дополнителни дестабилизирачки дејствија“, се вели во соопштението.

Северна Кореја утрово истрела најмалку една балистичка ракета од својот источен брег. Јужнокорејските сили соопштија дека утрово е испукана ракета од реон на градот Синпо каде Северна Кореја има подморници и друга техничка опрема за тестирање балистички ракети од подморници.
Јапонски премиер Фумио Кишида изјави дека биле регистрирани две балистички ракети.

Лансирањето на севернокорејска балистичка ракета од подморница (SLBM), потврдено од јужнокорејски и јапонски претставници, уследи откако американската и јужнокорејската делегација се сретнаа во Вашингтон за да разговараат за ќорсокакот во нуклеарните преговори со Пјонгјанг.