среда, 23. ноември 2022. Вести денес: 196
Во живо

Отчет на градоначалникот на Општина Ѓорче Петров пред граѓаните

home Вести

САД со нови санкции против Венецуела

САД со нови санкции против Венецуела

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп издаде регулатива за замрзнување на сите средства на владата на Венецуела во САД.

Извршната наредба е потпишана од Трамп и претставува далеку повеќе од санкциите воведени во последните неколку месеци против венецуелската нафтена компанија ПДВСА и финансискиот сектор, но и од мерките против десетици венецуелски функционери.

„Сиот имот и удел во имот на владата на Венецуела сместени во САД се блокирани и не можат да бидат пренесени, платени, изнесени, повлечени или на друг начин расположиви“, се вели во извршната уредба објавена од Белата куќа.

Забраната вклучува и забрана за американски компании и поединци да соработуваат со владата на претседателот на Венецуела Николас Мадуро и неговите приврзаници.

Вакви санкции САД воведоа против Куба, Северна Кореја, Сирија и Иран. 

Коронавирус