понеделник, 8. март 2021. Вести денес: 206
home Вести

САД се разбуди со нова шефица на тајните служби: Која е Аврил Хаинс поранешен кадар на ЦИА?!

САД се разбуди со нова шефица на тајните служби: Која е Аврил Хаинс поранешен кадар на ЦИА?!
WILMINGTON, DE - NOVEMBER 24:  Director of National Intelligence nominee Avril Haines speaks after being introduced by President-elect Joe Biden as he introduces key foreign policy and national security nominees and appointments at the Queen Theatre on November 24, 2020 in Wilmington, Delaware. As President-elect Biden waits to receive official national security briefings, he is announcing the names of top members of his national security team to the public. Calls continue for President Trump to concede the election as the transition proceeds. (Photo by Mark Makela/Getty Images)

Првата кадровска одлука на новиот американски претседател Џо Бајден беше назначувањето на Аврил Хаинс на чело на националните разузнавачки служби. Сенатот тоа го одобри, па Аврил Хаинс стана првата жена на таа позиција, со 84 гласа „за“ и само 10 гласа „против“.

Аврил Хаинс ги има сите квалификации за работното место, како поранешен заменик-директор на ЦИА. Таа ќе го води безбедносниот тим на Бајден, со задача да ги надгледува сите агенции што ја сочинуваат американската разузнавачка заедница.

Пред неа на таа функција беше, Џон Ратклиф , силен поддржувач на Трамп, републиканец од Тексас, кој не беше квалификуван за оваа работа, со оглед на тоа што претходно бил сенатор, градоначалник на мал град со 7.000 жители и јавен обвинител во источниот округ Тексас.

Аврил Хаинс (53) е адвокат која работеше во советничкиот тим на претседателот Барак Обама од 2010 година , беше прва жена заменик-директор на ЦИА од 2013 година и беше заменик на советник на претседателот за национална безбедност од 2015 до 2017 година.

Сенаторот Марк Ворнер , демократ од Вирџинија, кој е на чело на разузнавачкиот комитет во новиот Сенат, изрази задоволство од изборот на Аврил Хаинс: „Откако намерно беше поткопувана четири години, разузнавачката заедница заслужува силен водач да ја води и да ја оживее“.

Таа доби поддршка од добар дел од републиканците. Марко Рубио , претседател на заминување од редовите на Републиканската партија, изјави дека е среќен што колегите од Сенатот му се придружија во потврдувањето на назначувањето на Аврил Хаинс на таа важна функција.

Пред потврдата, Аврил Хаинс мораше да одговори на деталните прашања од членовите на Комитетот за разузнавање на Сенатот. Меѓу другото, таа одговори дека Соединетите држави треба да заземат „агресивен став“ кон заканата што ја претставува Кина.

Таа исто така смета дека треба да се најде начин да се принудат одговорните во странство да плаќаат за штетата предизвикана од хакерски напади, зборувајќи во случајот со неодамнешното хакирање на SolarWinds, за кое се сомничи Русија.

Коронавирус