недела, 20. јуни 2021. Вести денес: 56
home Вести

САД: Регистрирани речиси 30.000 нови случаи

САД: Регистрирани речиси 30.000 нови случаи

Во САД повеќе од еден милион луѓе во моментот се заразени со новиот коронавирус, а 63.006 починале.

Институтот Џонс Хопкинс соопшти дека во изминатите 24 часа имало 29.515 нови случаи заразени со Ковид-19 и 2.040 смртни случаи.

Бидејќи сојузните држави ќе почнат да ги вклучуваат во статистиката и оние кои „најверојатно починале од коронавирусот“, тоа го најави и Институтот Џонс Хопкинс, пренесе Си-Ен-Ен.

Затоа, бројот на заразени и починати во наредните денови може да биде многу поголем.

Вкупниот број на заразени и жртви вклучува податоци од 50 држави, други територии на САД, како и припадници на армијата, пациенти од болници за ветерани и од државни затвори.

ЕУРО 2020

Македонија