вторник, 13. септември 2022. Вести денес: 0
home Вести

САД: Речиси половина милион починати од корона вирус

САД: Речиси половина милион починати од корона вирус

САД се приближуваат до бројката од 500.000 смртни случаи од коронавирусот, соопшти Универзитетот Џон Хопкинс, додавајќи дека досега од вирусот починале точно околу 498.000 лица.

Имунологот Ентони Фаучи изјави дека бројката од 500.000 жртви е речиси за 70.000 повеќе од американските жртви во Втората светска војна.

САД во јануари, непосредно пред инаугурацијата на новиот американски претседател Џо Бајден, го надминаа прагот од 400.000 смртни случаи од коронавирусот.

Коронавирус