четврток, 6. октомври 2022. Вести денес: 75
Во живо

Изјава на Христијан Мицкоски

home Вести

САД распишаа награда од пет милиони долари за информација за апсење на двајца руски хакери

САД распишаа награда од пет милиони долари за информација за апсење на двајца руски хакери

Американскиот Стејт департмент, во соработка со Федералното биро за истраги (ФБИ), синоќа распиша награда од пет милиони долари за информација за апсење на Максим Јакубец и Игор Турашев, руски хакери одговорни за кибер криминал со меѓународни компјутерски и финансиски измами и инсталирање софтвери со вируси на различни компјутери.

Двајцата, едниот од Москва (р. 1987 година), другиот од Јошкар Ола, Република Ел Мари, Русија (р. 1981 година), од судови во Пистбург, Пенсилванија, и во Линколн, Небраска, се обвинети во отсуство за тешки кривични дела извршени во текот на период од повеќе од десет години.

Американското Министерство за правда и британската Национална агенција за криминал (НЦА)покренаа криминални тужби против нив за редица злосторства како завера, компјутерско хакирање, измами со трансфер на пари, банкарски измами со инсталирање на штетните програми „Бугат“ и „Зеус“, преку кои се хакирале лични и бизнис онлајн банкарски сметки и се измамувале банки во САД и во други земји а украдените пари потоа се праќале на туѓи сметки во Русија и се изнесувале во странство.

Јакубец, Турашев и други неименувани лица, се товарат за добро разработена шема која се одвивала цела деценија а резултирало во загуби и обиди за загуби во вредност од вкупно стотици милиони долари на поединци и компании низ целиот свет.

ФБИ вети дека на ист начин ќе ги гони сите криминалци кои се закана за јавната безбедност и економската стабилност на САД.

– Се работи за долготрајна истрага на софистициран и добро разработен кибер криминал… Ние работиме, помниме и ќе ги изнесеме сите криминалци пред лицето на правдата каде и да се кријат, изјави Дејвид Боудич, заменик директор на ФБИ.

Како што синоќа соопштија од американското Министерство за правда, распишаната награда од пет милиони долари за информација за апсење на двајцата руски хакери е најголема таква награда понудена за кибер криминал досега.

Коронавирус