вторник, 19. октомври 2021. Вести денес: 0
home Вести

САД продолжуваат со намалување на военото присуство во Ирак

САД продолжуваат со намалување на военото присуство во Ирак

САД ќе продолжат да го намалуваат военото присуство во Ирак во текот на следните неколку месеци, соопштија двете држави, јави ДПА.

Мотивот за тоа е „значаен напредок во елиминацијата на заканата од ИД“, се вели во соопштението.

САД ќе разговараат со ирачката Влада за статусот на останатите трупи. Двете страни ќе се фокусираат на развојот на билатералните односи во сферата на безбедноста засновани на меѓусебни интереси, се вели во соопштението.

Локални избори 2021