понеделник, 12. септември 2022. Вести денес: 112
home Вести

САД продаваат оружје на Обединетите Арапски Емирати за 23 милијарди долари

САД продаваат оружје на Обединетите Арапски Емирати за 23 милијарди долари

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден го извести Конгресот дека работи на договор за оружје со Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) вреден повеќе од 23 милијарди долари, што вклучува продажба на борбени авиони Ф-35, беспилотни летала и друго оружје.

Информацијата ја пренесоа американски медиуми повикувајќи се на извори во Конгресот.

Портпарол на Стејт департментот изјави дека администрацијата ќе продолжи да работи на предлогот за продажба на оружје на ОАЕ.

Владата на Бајден привремено ги прекина договорите за кои преговараше поранешниот претседател Доналд Трамп за нивно преразгледување. Договорот со ОАЕ беше финализиран кратко пред Трамп да си замине од функцијата.

Пакетот вреден 23,37 милијарди долари вклучува 50 ловци Ф-35, 18 беспилотни летала MQ-9B и ракети земја-земја и воздух-земја.

Американскиот Стејт департмент објави дека оружјето ќе биде доставено до ОАЕ по 2025 година, доколку се одобри зделката.

Коронавирус