недела, 5. декември 2021. Вести денес: 113
home Вести

САД почнува клиничко испитување на вакцина против новиот коронавирус

САД почнува клиничко испитување на вакцина против новиот коронавирус

Клиничкото испитување за оцена на вакцината намената за заштита од новиот коронавирус почнува денеска, кога треба да се вакцинира првиот пациент, соопшти неименуван претставник на американската Влада.

Експериментот ќе биде спроведен во Институтот за истражување на здравјето во Сиетл, а ќе го спроведе Националниот институт за здравје.

Според експертите, за да се потврдат ефектите од вакцината потребни се од 12 до 18 месеци.

Коронавирус