среда, 28. септември 2022. Вести денес: 29
home Вести

САД побараа од Иран да престане со провокации

САД побараа од Иран да престане со провокации

САД изразија загриженост за намерата на Иран дополнително да се ослободи од своите нуклеарни обврски и го повикаа да престане со „провокации“.

– Загрижувачки е што Иран избра да ги ескалира своите експерименти во областа на истражување на нуклеарно оружје, изјави портпаролот на Стејт департментот Нед Прајс.

Тој посочи дека САД повторно го повикуваат Иран да престане со тие провокации.

Иран објави дека презема конкретни чекори за производство на збогатен ураниум до 20 процентна чистота како гориво за реакторите, соопшти вчера Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ).

Коронавирус