петок, 29. јули 2022. Вести денес: 147
home Вести

САД планираат 25 отсто царина за кинески производи

САД планираат 25 отсто царина за кинески производи

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп планира да воведе царини од 25 проценти на кинески производи, чија трговија годишно изнесува околу 200 милијарди долари, јавуваат американските медиуми.

Според најавите, Трамп првично планирал царина од 10 проценти, но Администрацијата сега размислува за значително повисоки давачки.

Се очекува царината да се однесува на прехранбени продукти, мебел, хемикалии, алуминиум и други производи, а можно е да биде официјално најавена уште денеска.

САД веќе воведоа цараини од 25 и 10 проценти на увозот на челик и алуминиум, на што Кина одговори со царинење на голем број американски производи, пред се зрнести храни.

МИА

Коронавирус