недела, 5. февруари 2023. Вести денес: 0
home Вести

САД: Остануваме ангажирани за уништување на ИД

САД: Остануваме ангажирани за уништување на ИД

САД ќе останат ангажирани за целосното уништување на џихадистичката група Исламска држава (ИД) и ќе проодлжат да инсистираат на повлекувањето на проиранските сили од Сирија. изјави политичкиот координатор при американската Мисиија во ОН, Родни Хантер.

– Ќе продолжиме да работиме со сојузниците за справување со тероризмот. САД ќе продолжат да работат со сите земји со кои споделуваат заедничи ставови, со ОН и со сириската опозиција за изнаоѓање дипломатско решение за конфликтот (во Сирија), изјави Хантер во обраќање пред Советот за безбедност на ОН.

Изјавата на Хантер доаѓа по најавата на Белата куќа за неочекуваната одлука на американскиот претседател Доналд Трамп за повлекување на силите на САД од Сирија.

Трамп соопошти дека американските сили во Сирија ја завршиле нивната мисија – уништувањето на ИД и затоа повеќе не се потребни на теренот.

Одлуката на Трамп наиде на критики од страна на дел од американските сојузници, но и од сопартијци на Трамп, кои оценија дека ИД не е уништена и се уште претставува серизона закана за мирот и безбедноста.

МИА