недела, 28. мај 2023. Вести денес: 68
home Вести

САД одмрзнаа воена помош за Египет во износ од 195 милиони долари

САД одмрзнаа воена помош за Египет во износ од 195 милиони долари

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп одлучи да одмрзне воена помош за Египет во износ од 195 милиони долари, која беше суспендирана поради загриженоста за состојбата со човековите права во Египет, соопшти претставник на Стејт департментот, кој побарал да остане анонимен.

Средствата се наменети за купување на воена опрема, произведена од САД, пренесува БТА.

Со оваа одлука се признаваат „чекорите што ги презеде Египет во изминатата година како одговор на конкретната вознемиреност на САД“ и во духот на зајакнување на партнерството со Египет, соопшти изворот.

Една од причините за загриженост на Вашингтон беше новиот закон кој ја регулира работата на невладините организации, што се сметаше за средство за замолчување неистомисленици.

МИА