сабота, 1. октомври 2022. Вести денес: 63
home Вести

САД ќе воведат санкции за Русија поради хакерски напади

САД ќе воведат санкции за Русија поради хакерски напади

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден подготвува санкции против повеќе од 10 Руси како одговор на хакерски напади, вклучително и SolarWinds, пренесува Блумберг.

Извори за медиумот изјавија дека администрацијата може да ги објави санкциите најрано денеска. Администрацијата планира санкции за десетина владини и разузнавачки службеници покрај 20 други лица. Најмалку 10 руски дипломати ќе бидат протерани од САД.

Новата рунда санкции се однесува на лица обвинети за дејствување од Агенцијата за истражување на интернет, онлајн трол формација поврзана со Кремљ.

Во 2018 година, 13 Руси беа обвинети за врски со агенцијата, претставувајќи се како американски граѓани на интернет и ширејќи дезинформации со цел да се мешаат во американскиот политички систем.

Новите акции се одговор на хакерските акции против SolarWinds.

Операцијата е од декември 2020 година и, според американската влада, најверојатно е дело на Русија. Хакерската акција го совлада софтверот SolarWinds и хакерите добија пристап до илјадници компании и владини агенции што го користат тој систем. Хакерите добија пристап до е-пошта од Министерството за финансии на САД, правда и трговија, како и пристап до разни агенции.

Експертите за компјутерска безбедност коментираат дека може да потрае со месеци пред да се идентификуваат загрозените системи и да бидат протерани хакерите.

Во март, Бајден воведе санкции кон Русија за труење и затворање на Алексеј Навални.

Блумберг нагласува дека тие санкции се во согласност со наредбата на Бајден од првиот ден на неговото владеење, која опфаќа четири области во кои е вклучена Русија: изборно мешање, парична награда на Русија за елиминација на американските трупи во Авганистан, хакерски напад против SolarWinds и труење на Навални.

Си-ен-ен исто јави дека американската влада ќе воведе санкции за руски физички и правни лица, како и протерување на повеќе од 10 руски дипломати. Извор изјави за медиумот дека санкциите биле координирани со европски партнери.

Тие ќе бидат во форма на извршна наредба од Бајден. Санкциите се координирани помеѓу Стејт Департментот и Министерството за финансии. Претставници на Стејт департментот ги предупредија сојузниците на САД и се подготвуваат за потенцијален одговор на Русија.

Не е јасно дали овие санкции ќе бидат доволни за промена на однесувањето на Русија, изјавија официјални лица.

Њујорк Тајмс пишува дека новите санкции може да влијаат и на државниот долг на Русија.

Коронавирус