сабота, 25. септември 2021. Вести денес: 12
home Вести

САД ќе продолжат да го бомбардираат Авганистан доколку талибанците продолжат со офанзивата врз Кабул

САД ќе продолжат да го бомбардираат Авганистан доколку талибанците продолжат со офанзивата врз Кабул

САД ќе продолжат да го бомбардираат Авганистан доколку талибанците ја продолжат офанзивата на Кабул.

-Талибанците го напаѓаат Кабул од мај годинава, а ако тоа продолжи, САД ќе продолжат да даваат поддршка на авганистанската влада, изјави денеска шефот на воените операции во таа држава, Кенет Мекензи.

– САД ги засилија воздушните напади како поддршка на авганистанските сили и ние ќе продолжиме да ги поддржуваме доколку талибанците продолжат со нападите, нагласи Мекензи.

Коронавирус