вторник, 26. октомври 2021. Вести денес: 219
home Вести

САД ќе почнат да доставуваат лекови со дронови

САД ќе почнат да доставуваат лекови со дронови

Градот Бентонвил ќе започне пилот проект за снабдување со лекови и медински помагала со користење беспилотни летала. Станува збор за заеднички проект на компаниите „Волмарт“ и „Зиплајн“, објави веб-страницата „The Verge“.

Претходно оваа година „Зиплајн“ соопшти дека соработува со болница во Северна Каролина за бесконтактно снабдување со медицински материјали и опрема за лична заштита. Првиот национален систем за испорака со беспилотни летала на „Зиплајн“ започна во 2016 година, кога требаше да биде доставена крвна плазма на пациентите во оддалечените области на Руанда.

Специјалните беспилотни летала можат да доставуваат лекови за помалку од еден час по нарачката, а системот ќе работи во радиус од 80 километри од продавницата.

Според компанијата „Зиплајн“, овој проект ќе биде важен чекор кон употребата на беспилотни летала за трговците во САД. Партнерството со „Волмарт“, со седиште во Бентонвил, е првиот чекор кон потенцијалните операции на национално ниво во САД. Пробниот период на овој систем ќе започне на почетокот на следната година. (МИА)

Локални избори 2021