сабота, 6. јуни 2020. Вести денес: 98
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

САД ја надминаa Кина по бројот на заболени од коронавирус

САД ја надминаa Кина по бројот на заболени од коронавирус

Според официјалните податоци бројот на заразени со Ковид-19 во САД ја надмина цифрата на случаи во Кина, Италија и Шпанија, земји кои до денеска беа најпогодени со пандемијата.

Во САД за еден ден регистрирани се речиси 14.000 инфицирани, а вкупно нивниот број изнесува 86.004, од кои 1.300 починаа, а во критична состојба се повеќе од 2.000 пациенти.

Во Лос Анџелес забележани се над 400 нови случаи, а деветмина починаа. Во градот за сместување на оациентите и подготвен и Конгресниот центар, како еден од најголемите болнички приватни центри на 67.000 метри квадратни.

Во последните 24 часа бројот на новозаразени лица во светот се се искачи на 532.912, а почина 24.093. од почетокот на пандемијата досега оздравеа 124.380 лица.

Коронавирус