среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

САД го разгледуваат барањето за постојано воено присуство во Полска

САД го разгледуваат барањето за постојано воено присуство во Полска

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска соопштио дека САД го разгледуваат барањето за постојано воено присуство во Полска, како и програмата за визна либерализација за земјата.

– Полска е подготвена да даде многу голем придонес за Соединетите Американски Држави да дојдат и воспостават присуство во Полска, и тоа е секако нешто за што ќе разговараме, изјави Трамп пред средбата во Белата куќа со полскиот претседател Анджеј Дуда.

Трамп наведе дека „знае оти на Посла таа идеја многу и се допаѓа“, и додаде дека САД тоа многу сериозно го разгледуваат.

Американскиот претседател Доналд Трамп заедно со сопругата Меланија денеска во Белата куќа му беше домаќин на претседателот на Полска Анджеј Дуда и неговата сопруга, по што следуваше средба меѓу двајцата лидери.

Белата куќа во соопштение инфомира дека трговијата, воените и безбедносни прашања биле главните теми за кои разговарале американскиот и полскиот претседател.

Двете држави, кои се и НАТО сојузници, ја делат и загриженоста за безбедноста предизвикана од зголемената воена активност на Русија, поради што Полска бара зголемено присуство на американски трупи на своја територија.

МИА

Коронавирус