сабота, 6. март 2021. Вести денес: 0
home Вести

САД го призна суверенитетот на Мароко над Западна Сахара

САД го призна суверенитетот на Мароко над Западна Сахара

Мароко ги призна САД во 1777 година. Соодветно е да го признаеме суверенитет на оваа земја над Западна Сахара, напиша на Твитер американскиот претседател Доналд Трамп.

Објавата следеше по склучувањето на договорот за нормализирање на односите меѓу Израел и Мароко со посредство на САД, во чии рамки Трамп го призна суверенитетот на Мароко над Западна Сахара.

– Денеска потпишав проглас за признавање на суверенитетот на Мароко над Западна Сахара, потврди Трамп на Твитер.

– Сериозен, кредибилен и реален предлог за автономија на Мароко (врз територијата) е единствената основа за праведно и долготрајно решение за траен мир и просперитет, додаде Трамп.

Тој склучувањето на договорот за нормализирање на односите меѓу Мароко и Израел го оцени како историски чекор напред за постигнување мир на Блискиот исток.

Договорот предвидува воспоставување дипломатски и официјални контакти меѓу Мароко и Израел, летови низ воздушниот простор на овие земји, како и директни летови.

Како дел од договорот, американскиот претседател Доналд Трамп се согласи да го признае суверенитетот на Мароко над Западна Сахара.

Мароко во Западна Сахара со децении се бори со движењето Фронт Полисарио, поддржано од Алжир, кое се обидува да воспостави независна држава на таа територија. (МИА)

Коронавирус