вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 109
home Вести

САД го одобри првиот лек за лекување на Ковид-19

САД го одобри првиот лек за лекување на Ковид-19

Администрацијата за храна и лекови на САД (ФДА) го одобри првиот лек за лекување на Ковид-19: Ремдесивир, антивирусен лек што се дава интравенски на пациенти на кои им е потребна хоспитализација.

Лекот е одобрен за итна употреба од пролет, и сега е првиот лек што добил целосно одобрување во САД за третман на Ковид-19.

Лекот, што калифорниската компанија Gilead Science го нарекува Vecliuri, го намалува времето на опоравување за пет дена – од 15 дена во просек на 10 – покажува голема студија спроведена од американскиот Национален институт за здравство.

Лекот е одобрен за лица постари од 12 години и над 40 килограми на кои им е потребна хоспитализација поради инфекција со вирусот.

Коронавирус