понеделник, 23. мај 2022. Вести денес: 134
home Вести

САД го додадоа Пакистан на листата држави кои ги кршат верски слободи

САД го додадоа Пакистан на листата држави кои ги кршат верски слободи

Американскиот Стејт Департмент гo вброи Пакистан на листата држави каде што брутално се кршат правата на верско изразување, што води до нарушување на безбедноста и стабилноста во државите.

На списокот веќе се наоѓаат и Саудиска Арабија, Иран, Северна Кореја, Кина, Мјанмар, Еритреја, Судан, Таџикистан, Туркменистан и Узбекистан.

– Заштитата на верските слободи е неопходна за мир, стабилноста и просперитетот, изјави портпаролката на Стејт Департментот, Хедер Нојерт.

Потегот доаѓа во период на влошување на односите меѓу САД и Пакистан, при што Вашингтон најави дека ќе ја суспендира помошта за Исламабад поради нивната поддршка на исламистите во Авганистан, јави Гласот на Америка.

Коронавирус