недела, 1. октомври 2023. Вести денес: 70
home Вести

САД ги разгледува знаците на странско мешање на изборите во Конгресот

САД ги разгледува знаците на странско мешање на изборите во Конгресот

Американската влада надгледува знаци за евентуално странско мешање во претстојните избори за Конгресот и подготвена е да санкционира која било компанија или поединец кои би биле вмешани во такви активности.

– И понатаму сме загрижени поради мешање на Русија, Кина и Иран, изјави неименуван висок претставник на администрацијата за плановите на федералната влада да помогне во обезбедување на изборите што ќе се одржат на 6 ноември.

Тој не даде детали дали постојат одредени цели на странско влијание, но рече дека разузнавачките служби се подготвени за идентификување поединци, кои се мешаат во гласачкиот процес.

Белата куќа ќе се координира со ФБИ, Министерството за правда и Министерството за внатрешна безбедност и разузнавачки агенции во напорите за спречување кибер напади врз изборниот процес.

Министерството за правда планира на денот на изборите да воспостави „командно место за мешање во изборите” за да му помогне на ФБИ брзо да комуницира со своите различни испостави на теренот, изјави друг висок официјален претставник на американската администрација. (МИА)