среда, 1. декември 2021. Вести денес: 2
home Вести

САД: Четворица обвинети во истрагата за Панамските документи

САД: Четворица обвинети во истрагата за Панамските документи

Американското федерално обвинителство соопшти дека покрена обвинение против четири лица обвинети за вмешаност во меѓународната финансиска измама Панамски документи.

Тоа се првите обвиненија во САД за тој скандал и во нив има 11 точки кои се однесуваат на обвиненија за заговор, измама, избегнување данок и перење пари.

Обвинети се двајца германски државјани, еден Американец, како и еден државјанин на Панама. Тројца од нив веќе се уапсени. Харалд Јоахим фон дер Голц, кој бил клиент на адвокатската куќа „Мосак Фонсека“ е уапсен вчера во Лондон, Дирк Брауер, службеник на компанијата која била поврзана со таа адвокатска фирма, е уапсен во Париз на 15 ноември, а Ричард Гефи, сметководител, чија фирма има седиште во САД, е уапсен во сојузната држава Масачусетс.

Обвинителството наведе дека адвокатската куќа „Мосак Фонсека“ стои зад измамите со цел да се одбегнат американските даночни закони.

Таа шема за измама траела со децении и опфаќа лажни фондации и компании во Панама, Хонгконг и на Британските Девствени Острови, со цел да се скријат сметките од американските даночни служби.

Четвртиот обвинет, Рамсес Овенс бил правник во „Мосак Фонсека“ и се уште е на слобода.

Според обвинението, можна е затворска казна од 20 години.

Панамските документи, кои содржат преку 11 милиони тајни финансиски извештаи, претставуваат илустрација како некои од најбогатите луѓе на светот ги кријат своите пари и избегнуваат плаќање данок.

Првпат беа објавени од страна на германскиот весник „Зидојче цајтунг“ во 2015 година, кој ги добил од анонимен извор од „Мосак Фонсека“, а потоа беа објавувани во цел свет.

МИА

Коронавирус