понеделник, 6. февруари 2023. Вести денес: 23
home Вести

САД бараат од Турција да прекине со провокациите во Средоземно море

САД бараат од Турција да прекине со провокациите во Средоземно море

Американските власти денеска побараа Турција да прекине со „намерните провокации“ во Средоземното море, каде официјална Анкара испрати брод за експлоатација на гас, ризикувајќи повторно да ја влоши кризата со Грција.

-Бараме од Турција да престане со намерните провокации и веднаш да почне прелиминарни преговори со Грција, изјави портпаролот на американското Министерство за надворешни работи, Морган Ортагус.

Спорот околу истражувањето на гас во август ги доведе морнариците на Турција и Грција, двете членки на НАТО, на работ на конфликт во областа меѓу Кипар и грчкиот остров Крит.

Турската морнарица соопшти дека нејзиниот брод „Орук Реис“ до 22 октомври ќе продолжи со сеизмичкото истражување на морското дно во спорниот регион. (МИА)