сабота, 1. октомври 2022. Вести денес: 9
home Вести

Саакашвили приведен во Киев

Саакашвили приведен во Киев

Поранешниот грузиски претседател Михаил Саакашвили, кој е лидер на украинското Движење на новите сили, денеска е приведен во Киев, соопшти неговата портпаролка Татјана Баграновскаја.

– Михаил Саакашвили денеска беше грабнат во ресторанот Сулугуни недалеку од просториите на нашата партија, изјаи таа, додавајќи дека тој бил населно внесен во бело комбе и одевден во непознат правец.

Таа наведе дека луѓето кои го привеле Саакашвили биле во маскирани униформи и дека не се претставиле.

Коронавирус