четврток, 5. октомври 2023. Вести денес: 0
home Вести

Руското Обвинителство бара да го сослуша Навални во Германија

Руското Обвинителство бара да го сослуша Навални во Германија

Руското државно обвинителство сака да го сослуша Алексеј Навални во Германија, каде што е во болницата, и да ги открие деталите за неговото патување во Новосибирск и Томск.

Обвинителството, заедно со сообраќајната полиција, испратиле соодветно барање до германското Министерство за правда, пренесува РТ.

Истражителите имаат намера да ја проверат верзијата дека Навални е затруен, како што соопштија германските власти.

Истражителите во Обвинителството се заинтересирани кој го испланирал службеното патување на Навални и кој го придружувал од моментот кога полетал од Москва, па сè додека не бил хоспитализиран во Омск.

Руското обвинителство е заинтересирано и зошто опозиционерот ги сменил хотелските соби додека бил во Томск.

Покрај тоа, тие ги бараат од германските експерти и сите анализи и токсиколошки испитувања.

Предвидено е Навални да биде испрашуван во Германија, а Министерството за правда на земјата го доби документот и во моментов го проучува. (MИА)