среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

Руско МО тврди дека сириски систем за ПВО соборил нивен воен авион

Руско МО тврди дека сириски систем за ПВО соборил нивен воен авион

Рускиот воен авион Иљушин 20 бил соборен со ракета од сириски комплекс С-200, соопшти Министерството за одбрана на Русија.

Според МО, израелски авиони намерно создале опасна ситуација во подрачјето на Латакија. Криејќи се зад рускиот авион, израелските воени авиони го ставиле на удар на сирискиот систем за ПВО С-200.

– Провокацијата на Израел ја сметаме за непријателски акт. Поради неодговорни акции на израелската армија загинаа 15 руски војници. Тоа воопшто не е во духот на руско-израелското партнерство, изјави Игор Конешанков,  портпарол на руската армија.

– Имаме право да одговориме соодветно, додаде тој.

Во тек е операција за спасување во Средоземното Море.

Амбасадата на Израел во Русија засега не ја коментираше изјавата на Конешенков. Инцидентот се случи синоќа за време на напади на четири израелски авиони Ф-16 врз сириски цели во провинцијата Латакија. (МИА)

Коронавирус