четврток, 19. мај 2022. Вести денес: 174
home Вести

Рускиот вселенски брод „Прогрес“ пристигна на Меѓународната вселенска станица

Рускиот вселенски брод „Прогрес“ пристигна на Меѓународната вселенска станица

Рускиот вселенски брод „Прогрес“ со повеќе од 2,5 тони товар денеска пристигна на Меѓународната вселенска станица.

„Прогрес“ беше лансиран од космодромот Бајнокур во Казахстан, а на Меѓународната всленска станица пристигна за три часа и 20 минути, со што стана најбрз вселенски брод во историјата на летови кон Станицата, што се наоѓа во ниската орбита на Земјата.

Товарниот брод превезуваше гориво, вода, опрема за научни експерименти, храна, облека и лекови.

На Меѓународната вселенска станица во моментот претстојуваат американскиот астронаут Крис Кесиди и руските космонаути Иван Вагнер и Анатолиј Иванишин.

Меѓународната вселенска станица е редок пример на меѓународна соработка, што не е загрозен од тензиите помеѓу Русија и западните земји.

Коронавирус