петок, 23. јули 2021. Вести денес: 0
home Вести

Рускиот министер Лавров: никој не можел да ги предвиди размерите на коронавирусот

Рускиот министер Лавров: никој не можел да ги предвиди размерите на коронавирусот

Русија се подготвува за евентуален втор бран на коронавирусот а рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров истакна дека никој не можел да ги предвиди размерите на пандемијата.

– Се разбира, никој не може да ги испланира размерите на катастрофата и затоа беше невозможно да се создадат структури на државно ниво и да се предвиди вакво нешто, рече Лавров во интервју за Раша Тудеј.

Тој, исто така, рече дека се уште не е донесена одлука за обнова на патниот, поморскиот и воздушниот сообраќај со другите земји, дополнувајќи дека за тоа се прашуваат епидемиолозите.

Сепак, тој изрази надеж дека сепак отворањето на границите ќе се случи набрзо.

Коронавирус