вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 79
АКТУЕЛНО

Црн рекорд: 2341 новозаразени, нови 26 починати од коронавирус

home Вести

Руски професор по историја осуден за убиство на студентка – деталите ја згрозија јавноста

Руски професор по историја осуден за убиство на студентка – деталите ја згрозија јавноста

Рускиот суд осуди истакнат историчар познат по повторното на сцените на битката со Наполеон во петокот на 12,5 години затвор откако го осуди за убиството на неговиот млада љубовница и студент, која тој ја распарчи.

Олег Соколов (64), поранешен професор по историја на Државниот универзитет во Санкт Петербург, беше пронајден во река во ноември минатата година со торба со отсечени раце на Анастасија Јешченко, 24-годишна постдипломка.

Соколов се изјасни за виновен за нејзиното убиство, но пред судот изјави дека тоа не било со предумисла и дека го одвела во „состојба на целосна лудост“, правејќи навредливи коментари за неговите деца од друга врска.

Обвинителството побара од судот во Санкт Петербург да го затвори 15 години. Соколов рече дека бил измачуван од злосторството и бара поблага казна.

Додека ја донесуваше пресудата, судијата рече дека Соколов ја застрелал Јешченко со пушка четири пати пред да ја искасапи со нож, па ги собрал деловите од телото во вреќи и сакал да ги фрли во реката Мојка во Санкт Петербург.

Тој се ослободил од нејзиниот телефон во реката во близина на неговиот дом, но бил фатен при фрлањето на деловите од телото.

Кога отсечените раце не успеале да потонат, тој влезе во студените води и тогаш не беше физички во можност да се врати надвор поради студот, рече судијата. Потоа бил фатен.

Судот исто така го прогласи за виновен за поседување оружје и тоа било пресметано во пресудата од 12,5 години затвор.

Соколов е експерт за Наполеон Бонапарта и од Франција е награден со орден за заслуги „Легија на честа“.

Коронавирус