вторник, 2. март 2021. Вести денес: 113
home Вести

Руски научници развиваат вакцина против коронавирус

Руски научници развиваат вакцина против коронавирус

Две експериментални вакцини за новиот коронавирус, кои ги развиваат научници во рускиот Државен истражувачки центар за вирус и биотехнологија „Вектор“, ќе бидат тестирани во јуни, објави денеска сибирскиот огранок на Руската академија на науките.

– Развиваме две вакцини, нивните прототипови би требало да бидат тестирани во јуни, рече извршниот директор Ринат Максутов.

Според него, Вектор веќе создал два дијагностички комплети за новиот коронавирус.

И Кинескиот центар за контрола и превенција на заразни болести, исто така почна да развива нов вид вакцина против вирусот 2019-nCoV, кој предизвикува пневмонија.

Од коронавирусот досега починаа 80 лица, а 2.700 се разболеле.

Коронавирус