понеделник, 24. јануари 2022. Вести денес: 79
home Вести

Руски дипломат пронајден во безживотна состојба во Берлин, наводно паднал од прозорец

Руски дипломат пронајден во безживотна состојба во Берлин, наводно паднал од прозорец

На 19 октомври, до задната страна на зградата на руската амбасада во центарот на Берлин, полицијата го пронашла безживотното тело на 35-годишниот вработен во амбасадата, кој бил втор секретар на амбасадорот од 2019 година.

Весникот, повикувајќи се на безбедносни извори, наведува дека мажот наводно паднал низ прозорец на горниот кат на амбасадата. Извори велат дека не е јасно како паднал дипломатот и која била причината за смртта.

Според Der Spiegel, германските безбедносни служби сметаат дека дипломатот бил тесно поврзан со внатрешната разузнавачка служба на Руската Федерација, ФСБ, која е задолжена за борбата против тероризмот. ФСБ е поврзана и со атентатот во 2019 година на грузиски дисидент во Берлин.

Телото на рускиот дипломат веќе е пренесено во Русија, а амбасадата не дозволила претходна обдукција во Берлин.

Руското Министерство за надворешни работи одбило да даде информации за околностите на смртта на 35-годишниот дипломат, наведувајќи „етички причини“ и зборувајќи за „трагичен случај“.

Берлинската полиција одбила да го коментира случајот и упатиле прашања до обвинителството. Засега не е соопштено за откривање на телото до руската дипломатска мисија.

На истото место пред неколку години бил пронајден мртов и поранешен вратар на руската амбасада.

Коронавирус